Sinead Cusack: biografia i kreatywność aktorki

Anonim

Sinead Moira Cusack jest aktorką teatru, filmu i telewizji. W swojej karierze otrzymała wiele prestiżowych nagród. Aktorka dwukrotnie otrzymała nagrodę „Tony” w nominacjach „Najlepsza główna rola kobieca w sztuce” i „Najlepsza rola drugoplanowa w sztuce”. Za osiągnięcia zawodowe w dziedzinie teatru Sinead Cusack została laureatką Laurence Olivier Prize przyznawanej przez London Theatre Society pięć razy.

Wraz z mężem, Jeremy Ironsem, Cusack stał się jednym z największych prywatnych darczyńców finansowych brytyjskiej Partii Pracy w 1998 roku. Artykuł poświęcony jest biografii Sinead Cusack.

Wczesne lata, rodzina

Image

Cusack urodził się w Dolky, na przedmieściach Dublina. Nie tylko w wieku dorosłym, ale także w dzieciństwie i młodości, Sinead Cusack była otoczona przez utalentowanych ludzi, którzy kochali sztukę i czerpali z niej siłę i inspirację. Jej matka - irlandzka aktorka Mary Margaret „Maureen” Keely, ojciec - słynny irlandzki aktor teatralny i filmowy Cyril James Cusack, którego kariera trwała ponad 70 lat.

Sinead ma siostry, Sorcha i Niam, które poświęciły swoje życie aktorstwu i dwóch braci, Paul i Poric. Od drugiego małżeństwa Sinead z Mary Rose Cunningham ma przyrodnią siostrę, Catherine Cusack.

Kariera teatralna

Image

Aktorka zagrała swoje pierwsze role na scenie Abbey Theatre w Dublinie. W 1975 roku przeniosła się do Londynu i dołączyła do „Royal Shakespeare Company”. Umiejętności aktorskie Cusacka były wielokrotnie nagradzane prestiżowymi nagrodami.

W 1981 r. Sinead Cusack zdobyła dwie nominacje do Laurence Olivier Prize. Dostała pierwszą za rolę Celii w komedii Szekspira „How You Like It”, a drugą za rolę w sztuce „Tragedia dziewczyny”. Dwa lata później otrzymała trzecią nagrodę za rolę w sztuce „Poskromienie złośnicy”.

Debiut aktorki na Broadwayu miał miejsce w 1984 roku. W ramach Royal Shakespeare Company, Cusack zagrał rolę Roxanne w dramacie Cyrano de Bergerac i Beatrice w sztuce Much Ado About Nothing. Dalsza współpraca z „Royal Shakespeare Company” została wyróżniona wiodącymi rolami:

 • Portia w „weneckim kupcu”;
 • Lady Makbet w sztuce o tym samym imieniu Makbet;
 • Kleopatra w tragedii „Antoni i Kleopatra” i inni.

W 1990 roku Cusack (jako Masza) dołączył na scenie ze swoimi siostrami Niam (w roli Iriny) i Sorce (w roli Olgi), a także ze swoim ojcem, Cyrilem Cusackiem (jako Chebutykin Ivan) za adaptację dramatu Antona Czechowa Trzy siostry. Wersja ekranowa słynnego dzieła została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i otrzymała pozytywne recenzje od krytyków.

Jednym z najbardziej znanych dzieł aktorki w teatrze jest rola Mai O'Hary w sztuce irlandzkiego dramaturga Sebastiana Barry'ego „Our Lady of Sligo”, z którą występowała w najlepszych światowych scenach teatralnych. Spektakl został entuzjastycznie powitany przez publiczność w ojczyźnie aktorki w Irlandii, na Broadwayu i w słynnym Royal National Theatre w Wielkiej Brytanii.

Filmowanie

Image

W 1970 roku Sinead Cusack zagrała u boku Petera Sellersa w filmie Hoffman. W 1992 roku aktorka pojawiła się na ekranie ze swoim mężem Jeremy Ironsem w filmie „By the Water”. W 1996 roku zagrała w dramacie w reżyserii Bernardo Bertolucciego „Kradzież piękna”.

W 2006 r. Cusack otrzymała swoją pierwszą nagrodę IFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Tygrys ogon. W 2014 roku aktorka zdobyła nagrodę IFTA za rolę w filmie „Morze”.

Najsłynniejsze programy telewizyjne i filmy Sinead Cusack:

 • David Copperfield (1969);
 • „The Last remake of Handsome Gesture” (1977);
 • Rocket for Gibraltar (1988);
 • „By the Water” (1992);
 • Cement Garden (1993);
 • „Stealing Beauty” (1996);
 • North and South (mini-seria, 2004);
 • „Morze” (2013);
 • „37 dni” (serial telewizyjny 2014);
 • „Marcella” (serial telewizyjny od 2016 roku).

Praca telewizyjna

Image

Praca Sinead Cusack w telewizji jest ambitna i wielopłaszczyznowa. W 1971 roku utalentowana aktorka wzięła udział w kręceniu odcinka angielskiego serialu telewizyjnego „Ekskluzywni detektywi amatorzy”, w którym głównymi aktorami byli Roger George Moore i Tony Curtis. Cusack wcielił się w rolę bogatej dziedziczki Jenny Lindley, podejrzewając, że człowiek, który ją podszywa, uważany za zmarłego brata, jest w rzeczywistości oszustem.

W 1975 roku pojawiła się trzy razy w serialu Quiller w roli postaci Roz. Aktorka zagrała także w telewizji, pokazując Podróże Olivera i Have Your Cake And Eat It. Wraz z brytyjskim aktorem Alanem Badelem Sineadem, Cusack wystąpił w głównej roli w Trilby George'a du Mauriera w BBC. Zagrała także w miniserialu „North and South” w roli Hannah Thornton.

W 2006 roku irlandzka aktorka grała w brytyjskim serialu Home Again. W 2011 roku dołączyła do obsady serialu telewizyjnego Camelot, który trwał jeden sezon. Cusack występował także w programach telewizyjnych „The Abyss” (2010) i „Marcella” (2016 - obecnie).

Publikacje

Wraz z innymi aktorkami, w tym Paolą Dionisotti, Fioną Shaw, Juliet Stephenson i Harriet Walter, Sinead Cusack przyczyniła się do napisania książki Carol Rutter zatytułowanej Clamorous Voices: Women's Shakespeare's Today (1994). Książka analizuje współczesne interpretacje aktorskie ról szekspirowskich kobiet.

Życie osobiste

Image

W 1978 roku Cusack poślubił popularnego brytyjskiego aktora, zdobywcę Oscara, Jeremy'ego Ironsa. Dwoje dzieci urodziło się w rodzinie Sinead Cusack i Jeremy Irons - Samuel (1978) i Maximilian (1985). Synowie poszli w ślady swoich sławnych rodziców i stali się aktorami. W polu gry Max Irons odniósł sukces. Jest znany szerokiej publiczności za rolę Henry'ego w filmie „Mały czerwony kapturek” (2011) i Jareda Howe'a w filmie „Gość” (2013).

Przed ślubem z Jeremy Ironsem w 1967 r. Cusack urodził syna i oddał go do adopcji. Kilka dekad po tym, co się stało, tajemnica aktorki została ujawniona i upubliczniona w prasie. W 2007 roku korespondent Sunday Independent, Daniel McConnell, napisał artykuł stwierdzający, że Sinead Cusack jest biologiczną matką irlandzkiego polityka Richarda Boyda Barretta. Po opublikowaniu tej wiadomości matka i syn ponownie się połączyli. Aktorka wspierała Richarda Boyda w jego karierze politycznej.

Interesujące artykuły

Verkhovodka - this ... Definition, features and interesting facts

The main minerals of the Voronezh region and their deposits

What is the Gulf in terms of scientists and ordinary travelers?

Who is the mother-in-law for everyone?