Artem Mikoyan (õhusõiduki disainer): elulugu, foto

Anonim

Nõukogude MiG võitlejad on tuntud kogu maailmas. Miks nad nii kutsutakse ja kes on nende õhusõidukite leiutaja? Nende võitlejate loojad on nõukogude õhusõiduki disainer Artem Mikoyan (1905–1970), kuulsa Nõukogude poliitilise figuuri vend Anastas Mikoyan ja õhusõidukite insener Mihhail Gurevitš. Ja nende nimi tuleneb autorite nimede esimeste tähtede liitumisest liiduga "I". Artiklis räägitakse nende esimese elust ja tegevusest. Lugejad on huvitatud sellest, kuidas Artem Mikoyan õhusõiduki disaineriks sai.

Image

Elu lugu: lapsepõlv

Aastal 1905, kaugel mägikülas Sanahin, mis asus Tiflisi provintsi Borchaly linnaosas, osa Venemaa impeeriumist (täna Sanahin on Alaverdi linnaosa, Armeenia), sündis poiss, kes sai nimeks Anushavan. Tema perel oli palju lapsi: ta oli noorima lapse puusepp Hovhannes Nersesovich Mikoyan, kes töötas kohalikus vask sulatuses ja Talida Otarovna, koduperenaised. Vanemad lapsed osalesid ka lapse kasvatamisel, eriti Vene Anastase, NSV Liidu tuntud poliitilise, partei ja riigi juhina. Niisiis, Artyom Ivanovitš Mikoyan, õhusõiduki disainer, veetis oma lapsepõlve mägedes, kus ta armastas vaadata kõrgel kõrgel tõusnud kotkade lendu. Kuskil viie aasta pärast aitas ta vanematel kitsi karjatada ja kaasas karja mägedesse.

Haridus

Artem Mikoyan sai alghariduse Sanahini külakoolis, mis asus samasuguse sama nimelise kristliku kloostri - Armeenia kultuuri keskuse piirkonnas. Pärast perekonna isa äkilist surma otsustas Talida Otarovna nimetada oma noorema poja Armeenia koolikogusse Tiflis. Ta lõpetas 1918. aastal. Pärast seda pöördus ta tagasi oma kodumaale ja nagu tema vanem vend huvitas revolutsioonilisi tegevusi, liitus ta komsomoli auastmetega ja isegi nimetati kohaliku komsomoli raku juhiks. Paar aastat hiljem nimetati KP Keskkomitee Kagu-büroo sekretäriks Anastas Mikoyan. Kohe pärast ametisse nimetamist kutsub ta oma nooremat venda Rostovisse.

Image

Tööjõud

Venemaale kolides sisenes Artem Mikoyan Krasny Aksai tehasekooli, kus ta hakkas õppima väändurina ja sai seejärel töökoha kohalikus tehases. Siis ta sattus raudteeseminaridesse. Juba mõnda aega hõikas ta oma oskused, kuid mõistis, et see ei saa olla tema kutse.

Lühidalt öeldes oli Artem Mikoyan, kelle elulugu käesolevas artiklis on esitatud, innukas teadmiste saamiseks ja otsustas selle Moskvasse minna. Ta sai tööd Dynamo tehases, mis on esimene NSV Liidu elektrotehnika ettevõte. See oli siin, et ta muutis oma nime Anushavaniks Artyomiks ja tema patrooniks Ovanesovitš Ivanovitšile.

Ta oli oma töö tõttu nii hõivatud, et ta isegi ei leidnud aega ühegi ülikooli vastuvõtmiseks. Aga tehases sai ta teistsuguse elukestva hariduse ja omandas väärtusliku kogemuse kõigis aspektides. Moskvas tulistas Artem majahoidja nurgast ja magas sõna otseses mõttes pesupesu alla.

Vahepeal oli tema vanem vend Anastas juba riigi valitsuses kõrgel positsioonil, kuid noorem ei lubanud endal taotleda teda elamumajandusega varustamiseks. See ei olnud nende perekonnas aktsepteeritud: kõik olid püüdnud iseseisvuse poole ja ei pahandanud teisi taotlustega. Artyom kirjutas ainult Anastasele, et ta oli Moskvas, sai tööd ja kõik on korras.

Image

Armee teenistus

1928. aasta lõpus kirjutati A. Mikoyan Punaarmee ridadesse ja saadeti Liivimaa linna ning seejärel sai ta omal soovil suunata sõjaväe Ivanovo-Voznesensky kooli Oreli linnas. Pärast sõjaväeteenistuse lõpetamist pakuti talle koolis viibimise ja sõjaväelise hariduse saamise võimalust, kuid keeldus sellest tagasi ja naasis endistele ametikohtadele. Aga seekord juba Kompressori tehases.

Viide

Sellest tehast sai ta siseneda N. Zhukovsky nime saanud õhujõudude akadeemiasse. Lõpuks tuli ta oma lapsepõlve unistuse juurde. Esimese maailmasõja ajal tegi Prantsuse lennuk oma kodumaale erakorralise maandumise. Küla poisid, kelle hulgas oli Anushavan, jooksid vaatama hiiglaslikku lindumasinat. Little Anush (nagu tema lähedased kutsusid teda varsti) vaatas, lummas, kui prantsuse mehaanik kaevas lendavasse autosse ja isegi julges lähemale minna. Ja kui ta nägi poisi põletavaid silmi, kutsus ta teda lähemale ja lubas tal vaadata imelise lindu "sisekülje".

Kuni õhujõudude akadeemiasse maandumiseni ei jätnud ta unistus lennukitest teda. Ja nüüd on ta ainus õppeasutus riigis, kus saab õppida lennunduse inseneride kutsealal. Kolmas aasta üliõpilane akadeemias kinnitas Artem Mikoyan taas oma soovi: õhusõiduki disainer on eriala, milles ta tahab kogu oma elu teha. 1935. aastal lõpetas ta internatuuri Harkovi ülikoolis. Siin oli ta esmakordselt kaasatud disainibüroosse ja ta sai osaleda õhusõiduki projekteerimisprotsessis eksperimentaalse mudeli KhAI-1 abil.

Image

Sõltumatu töö: debüüt konstruktorina

Harkovist tagasi tulles tahtis Artem Mikoyan alustada oma projekti - uue õhusõiduki tootmist, mis kasutas vana õhusõiduki mootorit, mille andis talle insener Shitikov. Koos oma sõpradega Pavlov ja Samarin kavandasid Artem spordilennukite mudeli. Kuid nad ei suutnud minna kaugemale, sest seal ei olnud raha ega seadmeid. Kuid nad esitlesid selle õhusõiduki jooniseid Osoaviakhimi korraldatud All-Union'i võistluse jaoks. Poiste rõõmuks tunnistati nende projekt parimaks ja sellega seoses otsustasid žüriiliikmed anda noortele disaineritele võimaluse ehitada selle lennumasina tutvustuskoopiad.

Image

Isiklik elu

30-ndate aastate lõpp oli Mikoyanile hea, mitte ainult oma karjääri, vaid ka tema isikliku ees. Ta kohtus sünnipäeval koos sõbraga Gevorg Avetisyaniga ilus tüdruk Zoya Lisitsyna. Nende vahel tekkis kaastunne, mis hiljem kasvas armastuseks. Pärast seda, kui tema perekond valiku heaks kiitis, abiellus Artyom Oganesovich Zoya Ivanovnaga ja seejärel sai noor pere ruumi ühisel korteris Kirovi tänaval. Seal elas Talida Otarovna koos nendega. Hiljem kirjutas Anastas Mikoyan oma mälestustes tütarlapsest, kes sobib ideaalselt oma armeenia perekonnaga, oli väga lahke ja kuulekas ning lugupeetud armeenia traditsioonid. Muide, ta oli TASSi töötaja.

Edasine tegevus

Pärast ülikooli lõpetamist saadeti A. Mikoyan disainibüroo teadurina. Selle juht oli kuulus lennukite disainer Nikolai Polikarpov. Ta oli juba tuttav Mikoyani modelleeritud õhusõidukiga, mida selleks ajaks juba ehitati, nimetati "Oktyabrenkiks" ja seda kasutati Osoaviakhimi koolitusteks. Ta arvas, et Artem on paljutõotav õhusõidukite disainer ja kaasas ta I-15 hävitaja rühma.

Polikarpov mõistis varsti, et Mikoyani ei saa usaldada mitte ainult olemasolevate mudelite täiustamise protsessiga, vaid ka uute arendamisega. Selles grupis kohtus Artem Ivanovitš Gurevitšiga, kes sai hiljem kuulsate MiG-de kaasautoriks üle maailma. Kuid nende töö algas alles pärast seda, kui A. Mikoyan nimetati Osoaviakhimi tehase nr 1 disainibüroo juhiks. Just siin oli ta võimeline oma plaanide elluviimisel täiel määral töötama.

Image

Artem Mikoyan: MiG on parim parim

See, mis tal õnnestus luua, oli tõeline läbimurre Nõukogude lennunduse ajaloos. MiG-1 oli esimene õhusõiduk, mida kunagi tuuletunnelis täielikult katsetati. See tähendas, et lennutestide aega on võimalik oluliselt vähendada ja õhusõiduki dünaamika oluliselt paranenud. Ja see kõik öeldi esimese lennu ajal. Kõik testijad nõustusid, et see lennuk ületab kõik varasemad. Siiski ei piirdunud Artyom Mikoyan - õhusõiduki disainer (mida näete oma artiklis oma artiklis) - piirdunud sellega, mida ta oli juba loonud, ja arendas varsti välja arenenud mudeli, mida nimetati MiG-3-ks. Just temast sai Nõukogude lennunduses kõige populaarsem lennuk.

Suur Isamaasõda

Sõja ajal selgus, et meie MiG-d olid mõnes mõttes Saksa lennukitele halvemad. Ja siis Mikoyan hakkas parandama oma leiutatud lennukit. 1942. aastal pakub ta juba võimsamat mudelit AM-29 mootoriga. Hoolimata asjaolust, et teda tunnistati parimaks, mõistis Mikoyan ise, et kolbilennukitel pole tulevikku ja nad peavad midagi täiesti uut leiutama. Ja siis jõudis ta järeldusele, et nõukogude õhusõidukid vajavad reaktiivmootoriga lennukeid. Siiski õnnestus tal see plaan ellu viia alles pärast sõja lõppu, kuigi nende kujundused tehti rasketel sõjapäevadel. 1946. aastal sai tema poolt ehitatud MiG-9 NSV Liidu esimeseks seeriajoa hävitajaks.

Rahuajal

1947. aastal lõi Mikoyan uue mudeli MiG-15. Tema testid viidi läbi Koreas 1950. – 1953. Ta sai 40ndate parimaks võitlejaks. Ja see ei olnud mitte ainult täiustatud mootoris, vaid ka tiibade pühakujulises vormis. Selle õhusõiduki selge eelis oli ka piloodiistme eemaldamine. Juba pikka aega jäi MiG-15 NSVL õhujõudude peamiseks õhusõidukiks. Ta hakkas teda nimetama "õhusõiduki sõduriks".

Image

Kokkuvõtteks

Järgnevatel aastatel töötas A. Mikoyan välja uued ja arenenud lennukite mudelid. Tema nimi on tuntud üle kogu maailma. Viimane mudel, mille ta välja töötas, oli MiG-21, kuigi 1975. aasta arengute põhjal loodud MiG-25 seadis maailma rekordi, mis ei ole veel purunenud. Artem Mikoyan astus ametisse kolonel-kindraliga. Kaks korda pälvis ta sotsialistliku töö kangelase tiitli. Tasumata õhusõidukite disainer suri 1970. aasta detsembris. Maja seinale paigaldati mälestustahvel.

Huvitavad Artiklid

コーヒーの長所:感動的なフレーズ

クラスノヤルスク市のすべての地域:名前のリスト

ロシアで最も貧しい街は何ですか? ロシアで最も貧しい都市のトップ

Simonenko Peter Nikolaevich:略歴と写真。 ウクライナ共産党中央委員会(KPU)の初代書記長